دانستنی ها

انواع سمپاش های دستی و نحوه استفاده از آن

سمپاشی یکی از اقدامات مهم برای بالا بردن کیفیت و طول عمر گیاهان است. هدف از استفاده از این دستگا‌ه ها علاوه بر سهولت سمپاشی، افزایش سرعت این کار بدون هدر دادن سم، با بهترین کیفیت می باشد. یکی از انواع سمپاش‌ها، سمپاش دستی است که معمولا در گلخانه ها یا باغچه های کوچک به کار می روند به همین دلیل این نوع از سمپاش ها به سمپاش های گلخانه ای نیز مشهور هستند. با ما همراه باشید تا چگونگی استفاده از سمپاش دستی را بررسی نمائیم:

سمپاش دستی از یک مخزن و یک پمپ و پیستون پمپ تشکیل شده و پیستون به وسیله دست درداخل سیلندر به حرکت در آمده و هوا را در حین حرکت به جلو به دو قسمت نامساوی تقسیم می کند. پیستون، یک قسمت از هوا را وارد مخزن کرده و قسمت دیگر رامستقیماً در استوانه از روزنه کوچکی به خارج می فرستد. لوله باریکی در داخل مخزن تعبیه شده و مایع از طریق فشاری که از هوای بالا در اثر حرکت پیستون حاصل میشود وارد لوله باریک شده و در انتهای لوله در اثر برخورد با قسمت دوم هوا به صورت ذرات بسیار ریزی در می آید. هوای درون مخزن مایع سم را به صورت قطرات درشت در آورده و پشت سرهم به خارج پرتاب می کند و هوای قسمت دوم این قطرات را به صورت ذرات ریز در می آورد.

با ما همراه باشید تا چگونگی استفاده از سمپاش دستی را بررسی نمائیم:


هنگام استفاده از سمپاش دستی رعایت نکات زیر الزامی می باشد:

  • در هنگام استفاده از سمپاش، باید از لباس های مخصوص استفاده کنید.
  • فاصله‌ی ایمنی را از سمپاش هنگام استفاده از آن حفظ کنید.
  • هنگام پر کردن مخزن سمپاش و یا ترکیب سم با سایر مواد شیمیایی حتما باید نکات ایمنی را رعایت کنید و مراقب باشید.
  • سمپاش را باید در جای تاریک و خشک به دور از نور آفتاب و رطوبت نگهداری کنید.
  • ممکن است فشار هوا در مخزن در اثر تلمبه زدن بالا برود. در این وضعیت در سمپاش را باز نکنید. در ابتدا مقدار کمی از سم را به بیرون بپاشید تا از فشار داخل مخزن کم بشود، بعد می‌توانید در سمپاش را باز کنید.

انواع سمپاش های دستی و نحوه استفاده از آن

سمپاش ها براساس شکل به دو دسته کتابی و استوانه ای تقسیم می شوند. از نظر جنس نیز به دو دسته سمپاش استیل یا فلزی و سمپاش پلاستیکی و از نظر کارایی به دو دسته تلمبه ای و شارژی میتوان تقسیم نمود.

سمپاش کتابی

در سمپاش کتابی سم با فشار موجود در منبع از سمپاش خارج می شود. فشار در این نوع سمپاش متناوب است یعنی شخصی که با این سمپاش کار می کند با یک دست تلمبه می زند و با دست دیگر سمپاشی می نماید.


سمپاش استوانه ای

سم پاش استوانه ای
سم پاش استوانه ای

در سمپاش استوانه ای فشار با یک پمپ پیستونی ساده تامین می شود. کسی که سمپاشی می کند پس از اینکه مخزن را از مایع سم پر کرد تلمبه میزند و هوا تحت فشاری در بالای مایع حبس می گردد. بعد از حبس هوا در بالای سم مایع، شیر خروجی مایع سم را باز میکند و شروع به سمپاشی میکند.


سمپاش دستی تلمبه ای

سمپاش دستی تلمبه ای دارای یک مخزن و یک پمپ است. پیستون پمپ با استفاده از دست در داخل سیلندر به حرکت در می‌آید. در سمپاش‌ تلمبه ای سم داخل مخزن از طریق تلمبه به لوله و افشانک منتقل شده و عمل سمپاشی را انجام می‌دهد.


سمپاش شارژی

سمپاش شارژی یکی دیگر از انواع سمپاش‌ دستی است که با باطری کار میکند تا بدون نیاز به فشار از طریق پمپ، سم را از داخل مخزن بیرون بکشد. از آن جا که سمپاش شارژی را به راحتی میتوان حمل کرد، این نوع سمپاش با ظرفیت های مختلف از ۱۰ تا ۲۰ لیتر موجود هستند. این نوع از سمپاش ها را میتوان به راحتی مانند کوله پشتی روی دوش قرار داد و هم آن را از طریق دسته‌ی بالای سمپاش در دست گرفت و حمل کرد.


سم پاش دستی کتابی دو کاره

سمپاش دستی دو کاره

سمپاش های دستی دوکاره به هر دو صورت شارژی و تلمبه دستی کار میکنند که در هنگام اتمام باطری میتوان به صورت تلمبه ای و دستی از آن ها استفاده کرد. این دستگاه‌ها با لانس استیل، فشار قوی خروجی سم و با کیفیت بسیار بالا عمل سمپاشی را انجام می‌دهند و غالباً نوع پلاستیکی آن‌ها، از پلاستیک نو و درجه یک، در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند. همانطور که در ابتدا نیز گفته شد سمپاش های دستی مخصوص استفاده در مکان های با مساحت کم مانند باغچه ها یا گلخانه ها می باشد که با استفاده از این دستگاه می‌توانید به شکل چشمگیری در مصرف سم صرفه‌جویی کنید و آن را به صورت یکنواخت در مکان مورد نظر خود پخش کنید. هم چنین با استفاده از این دستگاه میتوان کار سمپاشی را با راندمان و کیفیت بالا انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *