اطلاعات تخصصی

آشنایی با انواع پمپ آب

پمپ‌های آب بر اساس ویژگی‌ها و کاربردهای گوناگونی که دارند طبقه‌بندی می‌شوند. به‌طورکلی می‌توان پمپ‌ها را با توجه به نحوه انتقال انرژی از پمپ به سیال، به دو گروه تقسیم‌ بندی کرد:

 پمپ‌های دینامیکی

در پمپ‌های دینامیکی نحوه انتقال انرژی به سیال به‌صورت دائمی می‌باشد. انواع پمپ‌های پرکاربرد دینامیکی عبارت‌اند از:

  • پمپ‌های گریز از مرکز (Centrifugal)
  • پمپ‌های جریان محوری (Axial)

پمپ‌های جابجایی

دسته دوم انواع پمپ آب ، پمپ‌های جابجایی هستند که نحوه انتقال انرژی در این پمپ‌ها به‌صورت متناوب و دوره‌ای است. انواع پمپ‌های جابجایی عبارت‌اند از:

  • پمپ‌های رفت و برگشتی (Reciprocationg)
  • پمپ‌های دوار (Rotary)

تقسیم‌بندی انواع پمپ دینامیکی

پمپ آب‌ گریز از مرکز

عملکرد پمپ آب ‌گریز از مرکز بر پایه تبدیل انرژی یک سیال جاری به فشار ایستا است. در مکانیزم این نوع پمپ یک پروانه گردان به‌منظور افزایش فشار یک سیال تعبیه‌شده است و از این نوع پمپ بیشتر در جابجا کردن سیالات از طریق سیستم لوله‌کشی استفاده می‌شود. با به‌کارگیری پمپ‌های گریز از مرکز می‌توان جریان‌های پیوسته با فشار زیاد ایجاد کرد.

تقسیم‌بندی انواع پمپ آب‌ گریز از مرکز

پمپ‌های گریز از مرکز را می‌توان بر پایه نوع جریانی که ایجاد می‌کنند به سه گروه تقسیم‌بندی کرد. این سه گروه عبارت‌اند از:

  • پمپ جریان شعاعی

در این نوع پمپ با اعمال نیروی گریز از مرکز، فشار سیال افزایش میابد. در ساختار این پمپ‌ها پروانه‌هایی بکار رفته است که سیال پس ورود از طریق توپی و برخورد با این پروانه‌ها به‌صورت شعاعی در محیط جریان میابد.

  • پمپ جریان مختلط

عملکرد این پمپ‌ها به این صورت است که فشار تا حدودی با اعمال نیروی گریز از مرکز و تا حدودی نیز با اعمال نیروی بالابری (Lift) که از سمت تیغه‌ها ایجاد می‌شود، افزایش میابد. در این پمپ‌ها پروانه‌هایی وجود دارد که دارای جریان خروجی محوری می‌باشند و سیالات پس از برخورد با این پروانه‌ها به‌صورت محوری و شعاعی در محیط جریان میابند.

  • پمپ جریان محوری

نام دیگر پمپ‌های جریان محوری پمپ ملخی است. افزایش فشار سیالات در این پمپ‌ها از طریق اعمال پروانه‌ها و یا اعمال نیروی بالابری که از سمت تیغه‌ها به وجود می‌آید، انجام می‌شود. در پمپ‌های جریان محوری پروانه‌هایی با ورودی و خروجی محوری تعبیه‌شده است که سیالات پس از عبور از این پروانه‌ها به‌صورت محوری به لوله‌ها منتقل می‌شوند.

پمپ آب سانتیفیوژ

پمپ آب سانتیفیوژ یکی دیگر از انواع پمپ آب است که دارای یک محفظه حلزونی شکل است به نام پوسته می باشد. در درون این محفظه حلزونی شکل، یک یا چند چرخ بر روی یک محور (شفت) تعبیه‌شده است. هر یک چرخ‌ها دارای تعدادی پره می‌باشند که انتقال سیالات از طریق آن‌ها انجام می‌شود. پمپ‌های سانتیفیوژ در ابعاد و اندازه‌های مختلف برای مصارف گوناگون ساخته می‌شوند.

یکی از نکات مهمی که هنگام استفاده از پمپ‌های سانتیفیوژ باید در نظر بگیرید این است که باید حتماً پیش از روشن کردن آن‌ها پمپ را هواگیری یا پرایم کنید. به عبارتی شما باید پس پر شدن خط پمپ آب و اطمینان از ورود سیال به داخل پمپ، از خروج کامل هوا یا گاز انباشته‌شده در داخل پمپ آب مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *